Garbogaard havde den ære at afholde en godkendt HTM konkurrence og færdighedsprøver.

De ærede dommere var

Elisabeth "Lizza" Fabricius (1. dommer hele dagen)

Mia Rasmussen

Mette Andreassen

Annette Klink Dalgaard

Musikanlæg

Vi indviede Garbogaards nye musikanlæg som sætter en ny standard for at være i et med musikken, når man danser. Udover at have god lyd, var det nemt at operere. Anlægget kan lejes - både til HTM konkurrencer og den private fest

Færdighedsprøver

Færdighedsprøve 1     Snit
susanne Jervin Border Collie Zoey 5,0
Maj-Britt Schultz Jensen Border Collie Wilma 4,8
Anna-Jane Burchardt Schæferhund Diwa 4,7
Tasja Lunden Border collie Laika 4,6
Mette Rohde pudel Mity 4,6
Signe Hjorth Jensen Blanding Alaskan Husky Sitka 4,3
Kira sand Coton de tulear Stella 4,1
frances listh Shiba Kimmi 4,0
Winnie Hougaard Collie Ginny 3,9
Zarah G FT springer Spaniel Funky 3,7
Elin Pedersen blanding Isa 3,5
       
Færdighedsprøve 2     Snit
Berith Christensen Border Collie Thea 4,2
Mette Rohde-Petersen Border Collie Dixie 4
Susanne Sørensen Collie Jessie 3,5
Tine Gade Podengo Linus 2,6
       
Titelprøve     snit
Ulrike Hansen Border Collie Topsy 3,8

 

HTM & freestyle resultater

HTM1     Gns Placering Q points  
Neel Ane Smed Bl husky Apachi 23,77 1 5 bestået
Paul Lysholdt Norwich terrier Lille Bjørn 23,60 2 4 bestået
Bende Press terv Zorro 23,33 3 3 bestået
Bente Hansen Kooikerhondje Klokkeblomst 23,27 4 2 bestået
Conni Hansen Collie Malou 23,10 5 1 bestået
             
HTM2     Gns Placering Q points  
Anita Jakobsson Shetland Sheepdog Osseau 23,13 1   IKKE bestået
             
FS1     Gns Placering Q points  
Jette Haastrup FT cocker spaniel Questie 25,07 1 5 bestået
Sheila Mitchell Manchester terrier Libby 24,57 2 4 bestået
Sheila Mitchell Manchester terrier Maddie 24,13 3 3 bestået
Bende Press terv Zorro 23,70 4 2 bestået
Anita Jakobsson Shetland Sheepdog Osseau 23,27 5 1 bestået
Jennifer Jensen Kooikerhondje Jaxon 22,30     IKKE bestået
Mia Rasmussen Labrador Retriever Selma 20,67     IKKE bestået
             
FS2     Gns Placering Q points  
Jennifer Jensen Kooikerhondje Bianca 24,23 1 5 bestået
Cathrine Buch Sheltie Jessie 22,93     IKKE bestået
Gitte Fischer Sheltie Chip 22,90     IKKE bestået
             
6+     Gns Placering Q points  
Johanna & Anja Border Collie Soda &Queeny 24,30 1   bestået
Paul Lysholdt & Louise Vig Border terrier & Dværgschnauzer Max & Billie 23,30     bestået
Johanna & Gitte sheltie Chip & Trouble 22,43     IKKE bestået
             
FS3     Gns Placering Q points  
Johanna Allanach Border Collie Soda 26,33 1   bestået
Jette Haastrup Ruhåret gravhund Addi 25,03 2   bestået
Louise Vig Dværgschnauzer Billie 23,33 3   IKKE bestået
Louise vig Dværgschnauzer p/s Rosie 23,20     bestået
Annette Klink Dalgaard Shetland Sheepdog Hallie 23,13     IKKE bestået
Lone Bach King Charles cavaler Puma 22,23     IKKE bestået
             
HTM3     Gns Placering Q points  
Annette Klink Dalgaard Border Collie Aero 24,67 1 cert bestået
Johanna Allanach Border Collie Soda 23,57 2   IKKE bestået
Paul Lysholdt Border terrier Max 21,97 3   IKKE bestået
             
Træningsklasse 1     Gns Placering Q points  
Jette Haastrup FT cocker spaniel Questie 24,50 1   bestået
Conni Hansen Collie Malou 24,00 2   bestået
Sheila Mitchell Manchester terrier Libbby 23,90 3   bestået
Mia Rasmussen Labrador Retriever Selma 23,80 4   bestået
Bente Hansen Kooikerhondje Klokkeblomst 23,70 5   bestået
Jennifer Jensen Kooikerhondje Jaxon 23,60     bestået
Cecilia Linnarson Shetland sheepdog Norpan 23,60     bestået
Neel Ane Smed Bl husky Apachi 23,50     bestået
Sheila Mitchell Manchester terrier Maddie 23,30     bestået
Emelie Larsen Finsk lapphund Bonta 22,70     bestået
Mette Andreassen Ft. Cocker Fame 13,00     IKKE bestået

 

Detaljerede resultater findes på facebook på siden Garbogaard I/S eller i gruppen "Hundeskolen Ophian"

  • Der er endnu ikke skrevet nogle kommentarer