Hundeskolen Ophian afholdt en officiel rally konkurrence med advents-sjov

Tirsdag d. 8/12-15 

Dommer: Annette Klink Dalgaard.

De fantatsiske sekretærer/tidtagere var : Rune & Naija Klink Dalgaard

Prøven blev afholdt indendørs i uopvarmet hal på kunstgræs på Garbogaard.

 

Resultaterne var som følger

Begynderklassen            
34 Jette Manvig Ahl´s Qi Qaali Qali Shetland Sheepdog 100 RBM
44 Beatrice Palm Jewel´s White´s Dancing Queen Nelly Nelly samojed 98 RBM
41 Signe Andersen Lukka Wille Islandsk fårehund 95  
31 Sofie Schønemann  Nielsen Magic Fireball´s Ghost Dance Bailey Australien Sheeperd  94 JUNIOR
46 Dorthe Kierkegaard Small Lions Jessika Mavic Løwchen 91  
43 Tina Seligmann Gia's Golden Obi-Wan Kenobi Obi Golden Retriever 85  
33 Birgitte Brandt Aya Aya Border collie 83  
37 Palle madsen   lotus border collie 79  
48 Hanni Zimmer   Mansi Islandsk Fårehund 79  
39 louise  vig CH Sourcils All That Jazz Billie Dværgschnauzer 74 RBM
45 Poul Jensen Bernerbrukets Twittra Rosa Berner-sennehund 72  
32 Rikke Granberg Korsgaard Sika Sika Markiesje IB  
35 Tina Hougaard Ergonox' Culinary Art by Marco Polo Pilou Tibetansk Terrier IB  
36 Susanne  Dyrelund Sennendoas Gela De Kooi Gela Hollandsk kooikerhondje  IB  
42 Mathilde Granberg Zanira X-Spot Dixie  Dixie Parson Russell Terrier  IB  
47 Mathilde Granberg   Tico Blanding  IB  

 

Øvet klasse            
26 Lonni G Prirsching Skovfarmens Chocolate Nutty Ninja Morgan Kelpie 99 RØM
27 Lena  Nielsen La Dolche Evita Wilma dværg /Pudel 89  
23 Malene Nielsen Loke Loke Labrador Blanding 89  
29 Malene Nielsen Balder Balder Aussie/labrador 71  
22 Bodil Nordam Lady Xiera's Loppe Loppe Berner Sennen IB  

 

Ekspertklassen            
18 Bente Andersen   Zena Shapendoes 99 CERT
15 Sheila Mitchell Sophia Baikis Esperanza Terri Manchester terrier 94  
19 Birgitte Lous Tasstrampets Dessie Dessie Vestgøtaspids 91  
21 Annette  Andersen Gaelic-wheaten's rebel commander Simba Irish softcoated wheaten terrier 91  
16 Eva Cajhagen Australian Mates Dana Dana Australian  Kelpie 89  
20 Birgitte  Langvad  Ofelia  Bikkja  Sheltie  81  
9 Christina Berantzino BORDER TEAM'S High Intensity Jack Bordercollie 78  
24 Lone Sommer Asasara Jam Jam Pizza Pizza Border collie 72  
8 Christine Svensson Lindcys Point-Blank Rex Irishsoftcoatedwheaten terrier IB  
10 Vian Mylstrup Hansennen's Chianti Chianti Berner Sennen IB  
11 Victoria Weinreich Butcher Vinnie Schæfer/border collie IB  
13 Judy hansen   tinka berner sennen IB  
14 Mari Lindström Australian Mates Bestfriendanni Anni Australsk kelpie IB  
17 Kira SAND dusesse beuatiful stella coton de tulear IB  
28 Pernille Thelin Rothmann´s James Joker Border Collie IB  

 

Champion klassen          
5 Christina Ulrich Pedersen Gawain's Future Dream Tempo Border collie 98
1 Susse  Strandby Eternity`s Saga Sina Groenendal 93
3 Mari Lindström Evallens Chocolate Pudding Genna Australsk kelpie 92
2 Ronnie  Hansen Asasara Go Go Mega Byte  Messi Border collie  89
4 Sheila Mitchell Liberty Baikis Esperanza Libby Manchester terrier 87
6 Laila Nielsen Mac Ørtofts Give Me A Primadonna Donna Collie IB
7 Karen Halgreen Dafni Candy Yorkshire Terrier IB

 

Som et ekstra krydderi var der en adventskonkurrence per klasse hvor flotte jule-rosetter var præmier til det bedste hold. De vindende hold var:

Begynderklassen:

Come together: Tina Seligmann med Obi + Dorthe Kierkegaard med Mavic + Louise Vig med Billie

Øvet klasse:

Malenes team: Malene Nielsen med Loke + Malene Nielsen med Balder + Bodil Nordam med Loppe

Ekspert klasse:

The Experts: Sheila Mitchell med Terri+ Bente Andersen med Zena + Birgitte Langvad med Bikkja

Champion klasse:

Hyrdehundene: Christina U Pedersen med Tempo + Ronnie Hansen med Messi + Laila Nielsen med Donna

  • Der er endnu ikke skrevet nogle kommentarer