Hundeskolen Ophian - i samarbejde med Garbogaard Hundesport - afholdt godkendt rallyprøve

Mandag d. 1. December 2014

Dommer: Annette Klink Dalgaard,

sekrtær og tidtager: Rune & Naija Klink Dalgaard

Efter den første nat med nattefrost, så var der en kende koldt i hallen. Ikke mange gjorde brug af tilbuddet om varmestue og derfor opgav en del hold (især dem med flere eksperter og champions!)

Vi fik sponseret præmier til de vindende hold og klasse-vinderne af Gun & Country Shop - Tak for det!

Resultater

 

Kat nr navn   stambogsnavn navn race points  
Ekspert klasse            
6 Mette Rohde-Petersen   Pin Up Panthers Queen Mary Fifi Pudel, stor 98 CERT
3 Lone Sandberg Røskva Røskva weimaraner 90  
1 malin persson   Difloyds Fleetwood   AUSTRALIAN SHEPHERD 88  
4 Sheila Mitchell Sophia Baiki's Esperanaza Terri Manchester terrier 88  
8 malin persson   Thunder Hill Easy 2 Remember   AUSTRALIAN SHEPHERD 82  
7 Majbrit Bengtson Dolce Bianca's Carolina By Bi'me Caro Hollandsk Kooiker Hondje 76  
2 Yvonna Nielsen CMM's Tindra Tindra Border Collie   IB
5 Mia Trier-Knudsen Ronja Ronja ruhår/spaniel   IB
Champion klasse            
15 Birgitte Rønsner Cabaka's Miss Kookey of D'Man Kookey samojedhund 99  
11 Lone Sommer DKLPCH DKRLCH Asasara Explosive Kizz Me Kizz Me Border collie 98 CERT
13 Susse Strandby Eternity's Saga Sina Groenendal 97  
12 Johanna Allanach Soda Soda BC 89  
14 Karen Halgreen Dafni Candy Yorkshire Terrier 81  
10 Lone Sommer DKLPCH DKRLCH DKAGCH DKSPCH SVAGCH Du Der Of Xilver Highland Du Der Border collie 76  
9 Sofie Fjeldsted Olsen   Ego Vom Sonnigen Garten Ego Border Collie   IB
16 Hanne Simonsen My Ronja Border collie   IB
17 Helle Fritzbøger   Flair Flair Weimaraner, Korthåret   IB
Øvet klasse            
34 Birgitte Lous   Tasstrampets Dessie   Västgötaspids 96  
27 Mette Nielsen Penny Penny Border Terrier 93  
21 Silja Unnarsdóttir Asasara Go Go Vista Vista Border Collie 87  
28 Rikke Mathiasen Luna Luna Labrador retriver  84  
20 Judy Hansen Tertzo's Crazy for You Tinka berner senne 81  
18 Anne Hedegaard Mika Mika Ruhåret Hønsehund 79  
26 Lisse-lotte løbger       76  
30 Vian Mylstrup   Hansennen's Chianti   Berner Sennenhund 75  
31 Hanne Sylvest   Dan De Does Fregne   SCHAPENDOES 75  
22 Rikke Djurhuus Mogensen Zakoda Dasher Dasher Rottweiler 70  
19 Pia Hansen Shellove It's my party Siggi Shetland Sheepdog   IB
23 Johanna Allanach Foulas Baccardi Breezer trouble Sheltie   IB
24 Birthe Sjøgren Smilla Smilla Labrador Retriever   IB
25 Anne Hedegaard Gina Guna Ruhåret Hønsehund   IB
29 Mette Nielsen Queensmoor Queenie Border Terrier   IB
32 Nanna Jensen   Maomi Treat Freya   CAVALIER KING CHARLES SPANIEL   IB
33 Louise Jensen   Camagis Genie   SCHAPENDOES   IB
Begynderklasse            
48 Sofie Haurholm Khetashio Sexy Little Convertible Echo Australian Shepherd 100 RBM
38 Michelle Johsson Bella Bella Hønsehund/Labrador 99 RBM
44 Ingrid Korning Shellove Any Dream Will Do Sandie sheltie 92 RBM
45 Lise Hemmeshøj Runge Morton In The Sunrise Seo Golden Retriever 91  
54 Nadia Brandt   Milton Jack Russel 83  
39 Mette Mørch Calløe Pretty Bear´s Handy Mann Bølle Bichon Havanáis 73  
36 annie dittman   Mikkel   Ikke stambogsført   IB
40 Hildur  Johannesdóttír Be-Barong Cujo Cujo Dobermann   IB
41 karina andersen Merle Merle ft.springer spaniel/ puddel   IB
42 Yvonna Nielsen Asasara I Love Duke Duke Border Collie   IB
43 anette nagel frantzen skodshøj alabama mickey ess   IB
46 Gurli  Hinrup Valde Valde Rottweiler   IB
47 Dorthe  Søgaard  Vindelsbo's Brun Hilde Boogie Rottweiler   IB
49 claus andie pedersen chaos chaos rottweiler blanding   IB
50 Bodil Nordam   Lady Xiera's Loppe   BERNER SENNENHUND   IB
51 per nielsen   Kiki   CAVALIER KING CHARLES SPANIEL   IB
52 Palle Dam   Morolga's Beauty De Ba'mo   Hollandsk kooikerhondje   IB
53 Annie Dittmann   Muscha's Invisible Intentions   Engelsk Cocker Spaniel   IB


 Holdkonkurrencen

Holdkonkurrencen blev afgjort som en stafet, hvor deltagerne på holdet skulle bruge en del af banegennemgangen til at lægge en strategi for hvem der kunne tage hvilke øvelser, der var en skøn sammensætning af begynder, øvede, ekspert og championøvelser.

Meget underholdende og dejligt at se hvordan holdene arbejdede sammen: gav gode råd til hinanden og heppede på hinanden.

Det vindende hold blev Asasaras 3 generationer bestående af

  • Lone Sommer med Border collie DKLPCH DKRLCH Asasara Explosive Kizz Me (Kizz Me) - (hunde-)mormor
  • Silja Unnarsdóttir med Border collie Asasara Go Go Vista (Vista) - (hunde-)mor
  • Yvonna Nielsen med Border collie Asasara I Love Duke (Duke) - (hunde-)søn

som fik overbevisende 98 p. på finalebanen.

De øvrige hold blev

Nr. 2 fik 66 p.: Bjørnebanden bestående af

  • Judy Hansen med Berner sennen Tertzo's Crazy for You
  • Vian Mylstrup med Berner Sennen Hansennen's Chianti
  • Bodil Nordam med Berner Sennen Lady Xiera's Loppe

Nr. 3 fik 63 p.: Team Vores Hundecenter med

  • Rikke Djurhuus Mogensen med Rottweiler Zakoda Dasher (Dasher)
  • Mette Mørch med Bichon Havanáis Calløe Pretty Bear´s Handy Mann (Bølle)
  • Hildur Johannesdóttír med Dobermann Be-Barong Cujo (Cujo)

Nr 4 fik 10 p.: Rotterne fra Helsinge med

  • Gurli Hinrup med Rottweiler Valde   
  • Dorthe Søgaard med Rottweiler Vindelsbo's Brun Hilde (Boogie)
  • claus andie pedersen med Rottweiler blanding Chaos

 

  • Der er endnu ikke skrevet nogle kommentarer