Hundeskolen Ophian havde den fornøjelse at have en godkendt NOSEWORK konkurrence på Garbogaard. 

Tirsdag d. 7. Maj 2019

Aino Pedersen & Hanne F. Nielsen  var de oplagte dommere, der måtte konkurrere med solnedgang for at sikre at ingen skulle arbejde i mørke, da vi afviklede en fyraftensprøve.

Men det gik rigtigt fint - folk var gode til at holde sig til og de udnævnte "formænd" gjorde et fantastisk stykke arbejde.

Resultater

Resultat-regnearket kan ses i Hundeskolen Ophians facebook grupper under filer. Link er lagt på facebook-begivenheden for dette arrangement.

NW1 - beholdersøg

1. Shinbi Mailie's Kinkai Miki Japansk spids Lisbet Becher 25 0 6,53
2. Elverlamshuset's Eddie Shetland sheepdog Mette Thomsen 25 0 6,97
3. Luna Labrador retriever Lotte Nielsen 25 0 7,53

NW1 - indesøg

1. Balder Ikke stambogsført Annette Henningsen 25 0 7,54
2. Luna Labrador retriever Lotte Nielsen 25 0 12,53
3. Keeza's Lunde Muohtabena Sági Finsk hyrdehund (lapsk vallhund) Trine Sørensen 25 0 16,58

NW1 - udesøg

1. Luna Labrador retriever Lotte Nielsen 25 0 6,91
2. Zensari's Angel of Love Australian shepherd Tanya Petersen 25 0 13,21
3. Sparkfield Kon-Tiki Labrador retriever Anni Nicolaisen 25 0 14,68

NW1 - køretøjssøg

1. Zensari's Angel of Love Australian shepherd Tanya Petersen 25 0 5,9
2. Luna Labrador retriever Lotte Nielsen 25 0 5,93
3. Balder Ikke stambogsført Annette Henningsen 25 0 6,72

NW1 vindere

1. Luna Labrador retriever Lotte Nielsen 100 0 32,9
2. Balder Ikke stambogsført Annette Henningsen 100 0 56,1
3. Keeza's Lunde Muohtabena Sági Finsk hyrdehund (lapsk vallhund) Trine Sørensen 100 0 98,77
4. Sparkfield Kon-Tiki Labrador retriever Anni Nicolaisen 100 0 127,28
5. Mc Marra's Game On Solitair Schapendoes Margrete Clara Jacobsen 100 0 140

 

NW2 - beholdersøg

1. Selma Labrador retriever Mia Rasmussen 25 0 42,12
2. Vildandens Switch Af Pixboot Nova scotia duck tolling retriever Birgitta Vikström 25 0 51,72
3. G-Diggers Happy Pudel,mellem Birgitte Bang 25 0 70,15

NW2 - indesøg

1. DeeNovo Nothing Compares 2 U Australian shepherd Lasse Tvilling Jensen 25 0 75,34
2. Fella Ikke stambogsført Tine Pilegaard 15 0 150
3. Selma Labrador retriever Mia Rasmussen 10 0 150

NW2 - udesøg

1. DeeNovo Nothing Compares 2 U Australian shepherd Lasse Tvilling Jensen 25 0 39,47
2. Fella Ikke stambogsført Tine Pilegaard 25 0 67,53
3. Vildandens Switch Af Pixboot Nova scotia duck tolling retriever Birgitta Vikström 25 0 75,03

NW2 - køretøjssøg

1. Fella Ikke stambogsført Tine Pilegaard 25 0 28,19
2. Hazyland Moria Border collie Kirsten Dahl 25 0 32,44
3. Tilde Engelsk cocker spaniel Lise Bach 25 0 36,69

NW2 - vindere

1. DeeNovo Nothing Compares 2 U Australian shepherd Lasse Tvilling Jensen 100 0 246,68
2. Vildandens Switch Af Pixboot Nova scotia duck tolling retriever Birgitta Vikström 85 0 319,97
3. Selma Labrador retriever Mia Rasmussen 85 0 375,43
4. Fella Ikke stambogsført Tine Pilegaard 75 2 335,72
5. G-Diggers Happy Pudel,mellem Birgitte Bang 72,5 5 448,15

Vinder af NW seniorklassen (eneste deltager)

Surtsey's Peter Prik Dansk/Svensk gårdhund Jette Bennedsen 32,5 5 510
  • Der er endnu ikke skrevet nogle kommentarer