Hundeskolen Ophian afholdt godkendt HTM konkurrence med færdighedsprøver

Lørdag d. 8. December 2018

Dommere var: Camiilla Kikkenborg, Raiku Sarvijoki, Annette Klink Dalgaard, Elisabeth "Lizza" Fabricius

 Tusinde tak for jeres tid og dedikation - det var så dejligt at I kunne komme.

 

Vi blev fulgt af en kamera og lydmand hele dagen, som vil lave et program om dog dancing. Vi glæder os til at se det færdige resultat og håber det kan give ekstra god reklame for vores dejlige sport.

På dagen havde vi flere debutanter som klarede det så utroligt flot - og alle fik Q-points i deres klasse. Stort tillykke og velkommen til sporten til Maj-Brit og Wilma, Tina & Chessie - vi håber I bliver ved i mange år endnu. Desuden havde 2 hunde officiel debut: Gitte & Iggie og Cecilia & Eastflash - stort tillykke med jeres flotte resultater og held og lykke til Frances & lille Pepsi i sandkassen :-)

Dagen bød på dejlige indslag - gode programmer, dagens underholdning i form af Pudelbandens 6+ (et rigtigt dejligt program og skønne piger & hunde) og en enkelt "cliffhanger", da vi aldrig fik lov til at se programmet.

Læg gerne videoer og billeder på Garbogaards facebook, det vil betyde meget for os.

 Resultater

HTM1     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Louise Vig Australian shepherd Cherie 24,20 bestået 1 5
Bente Hansen Hollandsk kooikerhondje Klokkeblomst 21,33 IKKE bestået  
Birgitte Bang Pudel,mellem Happy 21,20 IKKE bestået  
             
HTM2     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Lonni Gulmark Prirsching Australsk kelpie Morgan 25,40 bestået 1 5
Bende terv Zorro 20,13 IKKE bestået  
             
HTM3     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Annette Klink Dalgaard Border collie Aero 24,90 bestået 1  
Annette Klink Dalgaard Border Collie Neo 23,40 bestået 2  
Anita Jakobsson Shetland sheepdog Osseau 20,80 IKKE bestået  
Liv Elmark Pudel,stor Mango 0,00 IKKE bestået  
             
FS1     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Trine Castella Nielsen Border collie Joey 26,93 bestået 1 5
Trine Castella Nielsen Ikke stambogsført Pixi 25,10 bestået 2 4
Tina Lander Australien shepherd Chessie 24,50 bestået 3 3
Gitte Fischer Shetland sheepdog Iggie 24,10 bestået 4 2
Cecilia Linnarson Shetland sheepdog Eastflash 23,67 bestået 5 1
Paul Lysholdt Rasmussen Border terrier Max 23,63 bestået 6 1
Mia Rasmussen Labrador retriever Selma 23,07 bestået 7 1
Frances Listh Shiba Kimmi 22,93 bestået 8 1
Maj-Britt Schultz Jensen Border Collie Wilma 22,33 bestået 9 1
Bende terv Zorro 21,80 bestået 10 1
Sheila Mitchell Manchester terrier Maddie 21,57 IKKE bestået  
Birgitte Bang Pudel,mellem Happy 20,03 IKKE bestået  
             
FS2     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Louise Vig Australian shepherd Cherie 26,57 bestået 1 5
Sheila Mitchell Manchester terrier Libby 21,77 bestået 2 4
Lonni Gulmark Prirsching Australsk kelpie Morgan 0,00 intet resultat    
             
FS3     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Jette Haastrup Ruhåret gravhund Addie 27,10 bestået 1  
Louise Vig Dværgschnauzer, peber/salt Billie 26,87 bestået 2  
Louise Vig Dværgschnauzer, peber/salt Rosie 25,57 bestået 3  
Jette Haastrup Engelsk Cocker Spaniel Questie 24,93 bestået 4  
Annette Klink Dalgaard Shetland sheepdog Hallie 24,27 bestået 5  
             
6+     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Birgitte Bang   Pudelbanden 27,10 bestået 1  
Bende Press & co     21,83 bestået 2  
             
Senior     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Paul Lysholdt Norwich terrier Lille Bjørn 23,37 bestået 1  
             
Træningsklasse 1     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Cecilia Linnarson Shetland sheepdog Norpan 24,50 bestået 1  
Michele Langkjær Collie   23,80 bestået 2  
Maj-Britt Border Collie  Wilma 23,20 bestået UFK  
Cecilia Linnarson Shetland sheepdog Tick-tack 23,00 bestået 3  
Kira sand Coton de tulear Stella 22,00 bestået 4  

Færdighedsprøve 1

Dommer: Camilla Kikkenborg      
         
Handler / Hund   Sum I alt  Snit
Sofie Hvid Haurholm Echo 52,5 11 4,8
Karina Al-Saffar   50,0 11 4,5
Lene Mikalski Laika 48,5 11 4,4
Henriette Willer   48,0 11 4,4
Tenna S. Hornehøj Sheeba 42,5 10 4,3
Susanne Wagner Sødring Kandy 44,0 11 4,0
Christina Green Sørensen   39,0 10 3,9
Anne-Marie Holk Tjodolf 31,0 10 3,1
Gitte Andreasen Berta 31,0 10 3,1

Færdighedsprøve 2

Dommer: Lizza Fabricius      
         
Handler / Hund   Sum I alt  Snit
Helle Norup Optimus 51,0 11 4,6
Nette Stormlund Casey 50,0 11 4,5
Jette Frederiksen Charlie 45,0 11 4,1
Camilla Gonzalez Easy 44,0 11 4,0
Winnie Hougaard Ginny 42,0 11 3,8
Bende Zorro 41,0 11 3,7

Færdighedsprøve 3

Dommer: Camilla Kikkenborg      
         
Handler / Hund   Sum I alt  Snit
Susanne Miller Sophie 50,5 11 4,6
Anna-Jane Burchardt Diva 39,0 11 3,5
Kira sand Stella 33,0 11 3,0
  • Der er endnu ikke skrevet nogle kommentarer