Hundeskolen Ophian arrangerede en jule-hygge-rally-konkurrence med officielle prøver.

Torsdag d. 6. december 2018

 De fleste støttede op om julehyggen med en nisse-hue eller et jule-halsbånd til hunden. Vi havde julemusik som baggrundsmusik og juletræet var tændt. Julestemningen var helt i top.

Der var også julegaver till alle deltagere og Shandi Bech havde sponseret knyttede rally liner til hver klasse og Molleberg.dk havde sponseret levergodbidder til alle klasser. Det betød et dejligt præmiebord

Der serveres kaffe/te og varm kakao og en jule-småkage.

 

Dommer: Annette Klink Dalgaard

Sekretærer & Nisse-hjælpere: Naija Klink Dalgaard & Freja Juul Steen Hansen

 

Resultater

startnr Fører Stambogsnavn Race Points Tid placering
Øvet klasse          
8 Lene Bentzen Ahl's Vakse Viktor Shetland sheepdog 100 01:42,4 1
9 Tina Nordlund Elverlamshuset's Ilja Shetland sheepdog 99 01:55,3 2
6 Sonia Sohnemann Theoronaldo Ikke stambogsført 97 02:04,0 3
3 Charlotte Nørregaard Eternity’s Halo Groenendael 96 02:00,5 4
7 Line Ehmsen Dumle Labrador retriever 95 02:10,8 5
11 Susanne Wagner Sødring Lovgrodan's Kandy Schipperke 88 01:58,3 6
1 Hanni Zimmer Only Stars Kick Ass Bonus Border Collie 71 02:18,4 7
2 Stine christiansen Miss Milky way Shetland sheepdog IB    
4 Eva johansen Alexanderingold Sheltie IB    
5 Michelle Bella hønsehund/Labrador IB    
Begynderklasse          
99 Michelle Galle Aisha Ikke stambogsført 98 01:20,0 1
31 Mette Jensen Never Never Land G'Diglett Border collie 95 01:06,7 2
17 Michelle Lulu D/S gårdhund 93 01:24,2 3
12 Lisbeth Svava Dorthea Bichon Havanais 88 01:47,5 4
16 Eva johansen Saggie Border blanding 83 02:02,4 5
13 Vicky Jacobsen Tictac from paradise falls Border collie 81 01:17,7 6
24 Heidie Siff Fleur Bødtker Kamla Vammen´s Olympic Cooper Berner Sennenhund 73 02:04,1 7
28 Knud Djernes Gawain's Endless Love Border collie 72 02:00,2 8
15 Joke duijm Simba Hollandsk kooikerhondje IB    
19 Judy Eriksson Ahl's Zest For Live Shetland sheepdog IB    
20 Maj-Britt Schultz Jensen Chesamo's Irina of Henry Samojedhund IB    
21 Michelle Sørensen Shamigo's Hebe Rottweiler IB    
23 Shandi Bech Jake Ikke stambogsført IB    
29 Mette Haupt-Jørgensen Black Robe's Rainbow Pearl Beagle IB    
30 Sofie Fjeldsted Olsen Skipper Ikke stambogsført IB    
Championklasse          
33 Bente Andersen Solankers Zena Schapendoes 94 02:38,0 1
37 Anne Beier Rothmann's Linn Border collie 89 02:37,3 2
32 Pernille Thelin Rothmann's James Border Collie 77 02:45,0 3
36 Maj-Britt Schultz Jensen Gawain's Twilight Zone Border Collie 73 02:42,9 4
Ekspertklasse          
38 Christine Ahl Nielsen Ahl's Ul Una Shetland sheepdog 95 02:15,6 1
44 Tina Lander Sørensen Chessie Australian shepherd 94 02:29,3 2
39 Bente Sønderskov Aabo's Enzo Tervueren 90 02:53,1 3
46 Christine Ahl Nielsen Ahl's Ul Ulvi Shetland sheepdog 89 02:36,5 4
40 Ulla Høgsted Høm Spicy-Vega von der Simmeringer Haide Groenendael 76 03:00,2 5
41 Bente Andersen Solankers Cille Schapendoes 73 02:59,4 6
42 Tina Lander HappyCocio Rottweiler IB    
43 Tina Hindsdal Choko Ikke stambogsført IB    

 

 

  • Der er endnu ikke skrevet nogle kommentarer