Hundeskolen Ophian afholdt

Lørdag d. 14. April 2018

godkendt HTM konkurrence med færdighedsprøver

på Garbogaard - indendørs i uopvarmet hal med kunstgræs

 

Dommere var: 

Mia Rasmussen

Camilla Kikkenborg

Mette Andreassen

Annette Klink Dalgaard

Anja Christiansen

Johanna Allanach

 

Der som altid var veloplagte og brugte en dejlig forårsdag indendørs på alle deltagere

 

Resultater HTM/Freestyle

Resultater fra HTM konkurrence         
             
HTM1     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Trine Castella Nielsen Border collie Joey 25,60 bestået 1 5
Lone Bach Ikke stambogsført Puma 24,60 bestået 2 4
Bente Hansen Hollandsk kooikerhondje Klokkeblomst 23,13 bestået 3 3
Gitte Fischer Sheltie Chip 22,70 bestået   2
Neel Ane Smed Ikke stambogsført Apachi 22,20 bestået   1
Bende Press terv Zorro 21,33 IKKE bestået  
Birgitte Bang Pudel, mellem, brun/hvid/sort Happy 19,60 IKKE bestået  
             
HTM3     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Sidsel Rytcher Lauridsen Border collie Wave 25,70 bestået 1  
Emmy Marie Simonsen Border collie Gollum 24,30 bestået 2 cert
Annette Klink Dalgaard Border Collie Aero 22,03 IKKE bestået 3  
Liv Elmark Pudel, stor, brun/hvid/sort Mango 0,00 intet resultat  
Anja Christiansen BC Queeny 0,00 intet resultat  
             
FS1     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Bende Press terv Zorro 21,73 IKKE bestået 1  
Sheila Mitchell Manchester terrier Maddie 21,70 IKKE bestået 2  
Trine Castella Nielsen Ikke stambogsført Pixi 20,63 IKKE bestået 3  
Helle Larsen Border Collie Yatzy 18,83 IKKE bestået  
Randi Laursen Ikke stambogsført Simba 13,60 IKKE bestået  
Tine Gade Podengo portugues,korthåret mellem Viola 13,30 IKKE bestået  
             
FS2     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Anja Christiansen BC Magic 26,40 bestået 1 5
Jette Haastrup Engelsk cocker spaniel Questie 22,50 IKKE bestået 2  
Gitte Fischer Sheltie Chip 22,23 bestået 3 3
Sheila Mitchell Manchester terrier Libby 21,33 IKKE bestået  
             
F23     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Johanna Allanach BC Soda 24,47 bestået 1  
Louise Vig Dværgschnauzer, peber/salt Rosie 21,43 IKKE bestået 2  
Jette Haastrup Ruhåret gravhund Addi 20,67 IKKE bestået 3  
Louise Vig Dværgschnauzer, peber/salt Billie 20,03 IKKE bestået  
Annette Klink Dalgaard Shetland Sheepdog Hallie 15,97 IKKE bestået  
Lone Bach Ikke stambogsført Puma 0,00 intet resultat  
             
6+     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Bende Press & co     19,77 IKKE bestået 1  
Cecilia &Emelie   Bonta & Norpan 19,27 IKKE bestået  
             
Træningsklasse 1     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Neel Ane Smed Ikke stambogsført Apachi 22,60 bestået 1  
Sandie Højgaard Larsen Golden/Labrador Rumle 22,60 bestået 2  
Emelie Larsen Finsk Lapphund Bonta 22,30 bestået 3  
Mette Andreassen Engelsk cocker spaniel-ft Fame 22,20 bestået    
Cecilia Linnarson Shetland Sheepdog Norpan 22,20 bestået    
Ninette Larsen Pudel, stor, brun/hvid/sort Voodoo 20,90 IKKE bestået  

 

Resultater Færdighedsprøver

FP1

Handler / Hund   Snit
Maibritt Fabricius Johansen Tristan 3,7
Randi Laursen T-Line Commodore

4,8

 

FP2

Handler / Hund   Snit
Sheila Mitchell Lepommeau Madame Alvarez 4,5
Majbrit Bengtson Dolce Bianca's Carolina By Bi'me 4,4
Majbrit Bengtson Anton 3,8
Helle Larsen Ulkærgård's Hello Yatzy 3,7
Anna-Jane Burchardt Haus Lintz Diwa 3,6
Birgitte Bang G-Diggers Happy 3,4

 

 

  • Der er endnu ikke skrevet nogle kommentarer