Hundeskolen Ophian afholdt en godkendt HTM konkurrence med færdighedsprøver

Konkurrencen var landsholdsudtagelse.

 

Lørdag d. 23. Marts 2019

på Garbogaard

Dommere var: Elisabeth "Lizza" Fabricius, Raiku Sarvijoki, Annette Klink Dalgaard,Jette Porter, Sonja Ordell Johannesen

 

Resultater

 

HTM1     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Louise Vig Australian shepherd Cherie 25,33 bestået 1 5
Gitte Fischer Shetland sheepdog Trouble 21,63 bestået 2 4
Jette Porter Border collie Sketch 20,93 IKKE bestået  
Jennifer Jensen Kooikerhondje Jaxon 0,00 intet resultat    
Mette Andreassen Engelsk cocker spaniel Fame 0,00 intet resultat    
             
HTM2     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Anja Christiansen Border collie Magic 26,40 bestået 1 5
Sidsel Rytcher Lauridsen Border collie Shadow 25,80 bestået 2 4
Trine Castella Nielsen Border collie Joey 24,60 bestået 3 3
Sonja Ordell Johannessen Border collie Lemon 0,00 intet resultat    
             
HTM3     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Sidsel Rytcher Lauridsen Border collie Wave 25,70 bestået 1  
Annette Klink Dalgaard Border Collie Neo 22,27 IKKE bestået  
Lonni Gulmark Prirsching Australsk kelpie Morgan 21,13 IKKE bestået  
Annette Klink Dalgaard Border Collie Aero 21,07 IKKE bestået  
Emmy Marie Simonsen Border collie Gollum 0,00 intet resultat    
Helle Larssen Border collie Jazz 0,00 intet resultat    
             
FS1     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Dorte Fredtoft Olesen Border terrier   26,00 bestået 1 5
Trine Castella Nielsen Ikke stambogsført Pixi 24,57 bestået 2 4
Sheila Mitchell Manchester terrier Maddie 23,70 bestået 3 3
Mia Rasmussen Labrador retriever Selma 23,67 bestået 4 2
Maj-Britt Schultz Jensen Border Collie Wilma 23,40 bestået 5 1
Gitte Fischer Shetland sheepdog Iggie 22,73 bestået 6 1
Lone Bach Border collie Humle 22,20 bestået 7 1
Emelie Larsen Finsk lapphund Bonta 21,63 IKKE bestået 8  
Cecilia Linnarson Shetland sheepdog Snuggles 21,40 IKKE bestået 9  
Michele Langkjær Collie James 21,33 bestået 10 1
Jennifer Jensen Kooikerhondje Jaxon 0,00 intet resultat    
             
FS2     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Trine Castella Nielsen Border collie Joey 26,00 bestået 1 5
Sheila Mitchell Manchester terrier Libby 22,93 bestået 2 4
Helle Palm Flat coated retriever Vitus 0,00 intet resultat    
Anja Christiansen Border collie Queeny 0,00 intet resultat    
             
FS3     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Louise Vig Dværgschnauzer, peber/salt Billie 25,77 bestået 1  
Louise Vig Australian shepherd Cherie 25,77 bestået 2  CERT
Sonja Ordell Johannessen Border collie Lemon 25,73 bestået 3  
Jette Haastrup Engelsk cocker spaniel Questie 24,97 bestået    
Louise Vig Dværgschnauzer, peber/salt Rosie 24,93 bestået    
Stine Landry Sydel Border collie Panda 24,90 bestået    
Jette Haastrup Ruhåret gravhund Addi 24,07 bestået    
Jennifer Jensen Kooikerhondje Bianca 21,70 IKKE bestået  
Annette Klink Dalgaard Shetland sheepdog Hallie 21,10 IKKE bestået  
Johanna Allanach Border collie Soda 0,00 intet resultat    
             
6+     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Gitte & Johanna Shetland sheepdogs   21,73 IKKE bestået  
             
6+ med godbidder     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Sheila & Jennifer   The Brits 23,03 IKKE bestået  
Helle & Kate   Vitus/Zonja 0,00 intet resultat    
             
Træningsklasse 1     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Helle Larsen Border collie Yatzy 25,00 bestået 1  
Cecilia Linnarson Shetland sheepdog Norpan 23,30 bestået 2  
Kira Sand Coton de tulear Stella 23,30 bestået 3  
JENNY THOLIN Golden retriever Lykke 22,10 bestået 4  
Charlotte Knuth Cavalier king charles spaniel Holda 21,70 bestået 5  
Lene Thorius Ikke stambogsført Anton 21,70 IKKE bestået  
Cecilia Linnarson Shetland sheepdog Tick-tack 21,20 IKKE bestået  
Mette Andreassen Engelsk cocker spaniel Fame 18,90 IKKE bestået  

Færdighedsprøve 1

Handler / Hund   Sum I alt  Snit
Dorte Hammerich   47,0 11 4,3
Gitte Andreasen Berta 44,5 11 4,0

Færdighedsprøve 3

Handler / Hund   Sum I alt  Snit
Hanne Sylvest Fregne 38,5 11 3,5
JENNY THOLIN Lykke 45,0 11 4,1

Titelprøve

Handler / Hund   Sum I alt  Snit
Helle Heidi Jensen Ginger 52,0 11 4,7
Maj-Britt Schultz Jensen Wilma 52,5 12 4,4
  • Der er endnu ikke skrevet nogle kommentarer