Dette er vist den mest mærkelige konkurrence, jeg nogensinde har afholdt.

Det er selvfølgelig normalt at nogen melder afbud - og også i sidste øjeblik. Men udover at der denne gang var rekord-få tilmeldte, så meldte utroligt mange afbud - helt til i løbet af i dag.

Det betød jo ikke at vi kom tidligere hjem, men at dommerne måtte finde tålmodigheden og telefonerne frem og tage sig nogle pauser - gå en tur udenfor og spise ekstra langsomt frokost, for tidsplanen har fast for at overholde forsamlingsloftet.

Meget mærkeligt at have en P-plads til en konkurrence midt på konkurrencedagen - med kun 3 biler på!

Men tak for jer der dukkede op og alle jer der oprindeligt havde meldt jer, men desværre måtte melde afbud pga førers eller hunds sygdom.

Dommerne var: Elisabeth "Lizza" Fabricius, Mette Andreassen, Jette Porter & Annette Klink Dalgaard 

 

Resultater

HTM1     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Susanne Sødring Schipperke Kandy 25,40 bestået 1 5
Conni Hansen Collie Malou 23,67 bestået 2 4
HTM3     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Annette Klink Dalgaard Border Collie Aero 24,50 bestået 1  
Louise Vig Aussie Cherie 24,50 bestået 2  
FS1     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Majbrit Bengtson Hollandsk kooikerhondje Caro 26,40 bestået 1 5
Ulla Hobert Berner sennenhund Tara 23,97 bestået 2 4
Helle Norup Australian shepherd Optimus 23,67 bestået 3 3
Frances listh Shiba Kimmi 22,97 bestået 4 2
Frances Listh Shiba Pepsi 22,93 bestået 5 1
Maj-Britt Schultz Jensen Border Collie Trini 22,13 IKKE bestået  
Kira Sand Pudel, dværg Tikkie 21,47 IKKE bestået  
Charlotte Knuth Cavalier king charles spaniel Holda 16,33 IKKE bestået  
FS2     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Sheila Mitchell Manchester terrier Maddie 20,93 IKKE bestået  
FS3     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Louise Vig Dværgschnauzer p/s Billie 25,40 bestået 1  
Senior     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Annette Klink Dalgaard Border Collie Neo 25,17 bestået 1  
Maj-Britt Schultz Jensen Border Collie Wilma 24,67 bestået 2  
Begynderklasse     Gns   Placering Q points
Fører Race hund        
Marianne Brandtmar Larsen Australian shepherd LAVA 27,50 bestået 1  
Annelise Bech Dværgschnauzer, peber/salt Kenya 24,30 bestået 2  
Sheila Mitchell Manchester terrier Vicky 23,70 bestået 3  
Conni Hansen Collie, korthåret Dodo 22,80 bestået 4  
Annelise Bech Dværgschnauzer, sort/sølv Candy 22,70 bestået 5  
Cathrine Buch Miniature American shepherd Avicii 22,50 bestået 6  
Susanne Møller Cairn terrier jill 21,10 bestået 7  
Susanne Møller Cairn terrier hubert 18,50 IKKE bestået  

 

Færdighedsprøve resultater

Færdighedsprøve 1   Points
Anette Vinter Alfa 4,6  
Maj-Britt Schultz Jensen Trini 4,5  
Bettina Quvang Jøgensen Nana 4,5  
Mai-Britt Lindevang Nala 4,3  
Sheila Mitchell Vicky 4,1  
Helle Ancher Munch Gamle Danere's Multe 3,6  
Ninna Dyhr Møller Mille 3,6  
       
Færdighedsprøve 2   Points
Michelle Galle Uffe 4,8  
Michelle Galle Aisha 4,5  
Mette Rohde-Petersen Stella 4,4  
Marianne Brandtmar Larsen Lava 4,4  
Annemarie Lundsgaard Thomasen Stenbækgårds Filuna 3,5  
       
Færdighedsprøve 3   Points
Cathrine Buch Jessie 3,8  
       
Titelprøven   Points
Conni Hansen Dodo 4,0 HTMF
Kira Sand Tikki 3,9  
  • Der er endnu ikke skrevet nogle kommentarer