Hundeskolen Ophian fik fået tilladelse til afholde en godkendt rallyprøve indendørs på Garbogaard - på kunstgræs.

 

Lørdag d. 5. December 2020

Dommer: Annette Klink Dalgaard

Sekretær: Naija Klink Dalgaard

 

Rallyprøve med jule-tema og julestemning 

Læs mere på facebook begivenheden HER

 

Flere havde fulgt opfordringen og var med til at give konkurrencen julestemning ved at tage en rød trøje, en nissehue eller lignede på.

Grundet Corona måtte vi ikke være mere end 10 personer til stede ad gangen og derfor måtte præmieoverrækkelserne ske pr gruppe. Kun i championklasse, hvor man kun kan tildele 1 supercert måtte vi vente med den endelige præmieoverrækkelse da gruppe 2 havde været oppe. Spændingen blev holdt til sidste sekund, hvor det så ud som om at Louise Vig og Cherie skulle få 100 points, men hvor Louise desværre "fór vild" ved næstsidste skilt og måtte lave en ommer og fik derfor a-points med Lene Søndberg og Quno. Det betød så at Quno vandt supercertet, da han var 10 sek hurtigere.

Mange flotte resultater blev opnået, den sidste gruppe var dog resultatmæssigt ikke så godt med, da alle de løbske tæver var samlet der :-)

Tusinde tak til Naija, der var med på at få alle på venteliste med, så vores dag bestod af over 3½ times banegennemgang og 1½ times præmieoverrækkelser

Mange tak til vores sponsorer @blomster shoppen (på facebook og min nabo) og Fru Larsens værk - Støt vores sponsorer - de støtter os! 

Resultater

katnr Fører Stambogsnavn Race Points Tid placering    
GRUPPE 1              
Seniorklasse              
47 Maj-Britt Schultz Jensen Gawain's Twilight Zone Border collie 87 2:30:16 1    
46 Gitte Fischer Lacewood The Star Trooper Shetland sheepdog 81 2:52:97 2    
9008 Gitte Fischer Trouble Shetland sheepdog IB IB IB    
Championklasse              
9005 Lene Søndberg Quno Rottweiler 97 2:41:28 1 1.cert 1. pind bronze
44 Pernille Thelin Rothmann's James Border Collie 91 2:52:18 2    
42 Conni Hansen Lassies American Lady Malou Collie 82 2:47:85 3    
43 Lone Rahbek Pumba Ikke stambogsført 75 4:27:93 4    
41 Hanni Hankel Zimmer Only Stars Kick Ass Bonus Border collie 72 2:47:03 5    
                 
GRUPPE 2              
Championklasse              
45 Louise Vig Khetashio Increasing Value Australian Shepherd 97 2:53:97 1 2.pind bronze
9006 Lene Søndberg Fillucca Rottweiler 75 3:27:10 2    
40 Bente Sønderskov Aabo's Enzo Tervueren IB IB IB    
Ekspertklasse              
38 Sian M. Wilstrup Unistars Db 9 Aston Martin Cao de agua portugues 90 2:23:63 1    
36 Mia Jønsson Beautiful Borders Jumping Jenn Border Collie 90 2:24:88 2    
37 Lene Bentzen Ahl's Vakse Viktor Shetland sheepdog IB IB IB    
39 Anne Hedegaard Gina Ruhåret Hønsehund IB IB IB    
                 
GRUPPE 3              
Øvet klasse (1)              
24 Per Nielsen Cantabella's Smaragd Dansk/Svensk gårdhund 87 1:32:01 1 2. pind  
9004 Lisbet Becher Lulu Japansk Spids 87 2:25:12 2    
27 Eva Schmidt Nissen Sneppelunden's Carla Ruhåret Hønsehund 84 1:57:06 3    
9003 Kira Sand Tikkie Dværg puddel 79 1:58:9 4    
33 Sian M. Wilstrup Unistars Feinschmecker Cao de agua portugues 73 1:47:0 5    
26 Eva Johansen Saggie Ikke stambogsført IB IB IB    
                 
GRUPPE 4              
Øvet klasse (2)              
32 Henriette Mose Andersen Rabjerg's Cosmopolitan Schnauzer, peber/salt 96 1:24:68 1    
25 Heidie Siff Fleur Hemmingsen Kamla Vammen´s Olympic Cooper Berner sennenhund 83 2:14:63 2    
28 Vicky Jacobsen Tictac From Paradise Falls Border collie 71 1:38:47 3    
29 Annemarie Lundsgaard Thomasen Stenbækgårds Filuna Welsh corgi pembroke IB IB IB    
                 
GRUPPE 5              
Begynderklasse (1)              
2 Tanya Petersen Zensari's Sweet Design Australian shepherd 99 1:19:78 1 1.pind  
1 Rikke Krygermeyer Diabella Uniq Miss Chanel Bichon havanais 85 2:11:82 2 RBM  
5 Lisbeth Engkjær Red Baron Bella Bell Beagle 84 1:20:87 3 1.pind  
3 Heidie Siff Fleur Hemmingsen Berner Højgaards Fabulous   76 1:48:37 4 2.pind  
4 Lena Andersen Salin Alma Pudel,stor IB IB IB    
                 
                 
GRUPPE 6              
Begynderklasse (2)   ¨          
9 Mathilde Kamper Hazinas 7th Galactic Cosmos Rhodesian ridgeback 92 1:48:62 1    
10 Carsten Bruus Grøn Thukela Cheko Of Ajabu Rhodesian ridgeback 90 2:07:03 2 RBM  
12 Inge Helene Helsholt Rednock Tailormade Tiny Tilly Parson russell terrier 81 1:57:22 3 RBM  
11 Dorte Blichmann Egerod Isell's Bazil Malinois 76 2:09:90 4 RBM  
7 Helle Ancher Munch Gamle Danere's Multe Dansk spids 75 2:24:97 5    
6 eva ferdinandsen Truly Yours Mystique Emotions Amerikansk cocker spaniel IB IB IB    
8 Pernille Ladefoged Carlo Ikke stambogsført IB IB IB    
                 
GRUPPE 7              
Begynderklasse (3)              
9001 Gitte Fischer Foula's Rising Star Shetland Sheepdog 100 1:22:57 1    
22 Nanett Kvist Sally Ikke stambogsført 81 1:37:23 2    
14 Wibeke Madsen Boots-Cocker Trip To The Glory Engelsk cocker spaniel IB IB IB    
17 Sofie Hvid Haurholm Khetashio Blazing Star Australian Shepherd IB IB IB    
21 Stine Synnøve christensen Sundew's Moskva Engelsk Cocker Spaniel IB IB IB    
                 
GRUPPE 8              
Begynderklasse (4)              
20 Maj-Britt Schultz-Jensen Chesamo's Irina of Henry Samojedhund 76 2:49:25 1 RBM  
9007 Grethe Petersen Loui Golden IB IB IB    
23 Cecilie Bach Sif Ikke Stambogsført IB IB IB    
13 Nina Hedegaard Stablemaster's Venice Riesenschnauzer, sort IB IB IB    
16 Zita Birlie Roadrunner Ruby di Casa Hesselink Australsk kelpie IB IB IB    
15 Henriette Mose Andersen Naomeh's Absolut Precious Schnauzer, peber/salt IB IB IB    

 

  • Der er endnu ikke skrevet nogle kommentarer